mffa.pl

Blog tematyczny o kulturze, sztuce, nauce, filmach i serialach.

Kultura

Gra o tron gdzie kręcono – odwiedź te miejsca!

Gra o tron gdzie kręcono – odwiedź te miejsca!

Wodzireje fascynujących intryg, epicznych bitew i romantycznych związków – „Gra o tron” to nie tylko seria książek George’a R.R. Martina i serial HBO, lecz również historia spisana krajobrazami. Twórcy serialu wyszukiwali najbardziej malownicze i niesamowite miejsca na świecie, aby ziścić fantastyczne światy Westeros i Essos. Bez względu na to, czy jesteś fanem serii, czy też po prostu chcesz odwiedzić miejsc, które na prawdę robią wrażenie, zanurz się w magiczne środowiska, które słyną z „Gry o tron”.

Sprawdź również: Gra o tron gdzie obejrzeć?

Czarujące krajobrazy Dubrownika

Dubrownik, zwany „Perłą Adriatyku”, bez wątpienia stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie „Gry o Tron”. Kręcono tu większość scen użytkowanych jako Królewską Przystań. Wszędzie wokół znajduje się przepiękna średniowieczna architektura, zwłaszcza w Starym Mieście, które jest wpisane na listę UNESCO. Forteca Lovrijenac, Dubrownickie Mury, Ploče Gate – to wszystko miejsca, które dosłownie przenoszą nas do świata Westeros. Każdy fan „Gry o tron” będzie momentalnie rozpoznawał te miejsca. W Dubrowniku znajduje się również wiele firm specjalizujących się w organizowaniu specjalnych wycieczek dla fanów serialu, na których możesz odwiedzić te unikalne lokalizacje.

Malownicze zaułki Alcazaru w Sewilli

Hiszpania także gościła ekipę filmową „Gry o Tron”, a Zamek Alcazar w Sewilli stał się Dornem – południowym regionem Westeros. Ten niesamowity zabytek architektury mauretańskiej, o ogrodach pełnych egzotycznych roślin i fontann, doskonale oddaje klimat słonecznej Dorne. Na terenie ogromnego kompleksu Alcazaru kręcono m.in. sceny w Pałacu Wodnym w Sunspear. Alhambra w Grenadzie czy Plaza de Toros w Osunie to kolejne inspirujące miejsca, które fani „Gry o tron” powinni znać.

Ekstrawaganckie twierdze Mdiny

Na Malcie, na szczycie wzgórza, znajduje się stare miasto Mdina. To właśnie tam ekipa „Gry o Tron” nakręciła wiele scen z pierwszego sezonu. Mdina, dawna stolica Malty, jest miejscem, gdzie zobaczyć można m.in. bramę miejską, której wysoki most gościł w wielu odcinkach serialu. Miasto pełne jest zabytków i miejsca, które stanowiły tło dla serii, takie jak Il Mesquita. Do innych ciekawych lokalizacji na Malcie, które posłużyły twórcom „Gry o tron”, zaliczają się: Valletta, Fort Manoel czy Azure Window na Gozo, które niestety runął w 2017 roku. Choć wiele z tych miejsc dzisiaj wygląda inaczej niż podczas kręcenia serialu, nadal są one pełne uroku i magii.

Zobacz także: Gra o tron ile sezonów?

Udostępnij

O autorze

Mateusz, nasz redaktor na blogu, to prawdziwy pasjonat kultury, sztuki, nauki, filmów i seriali oraz świetny doradca w dziedzinie praktycznych porad. Z głęboką wiedzą i entuzjazmem dzieli się swoimi spostrzeżeniami na tematy związane z różnorodnymi obszarami życia. Jego artykuły są nie tylko źródłem ciekawostek i inspiracji, ale także praktycznymi wskazówkami dla czytelników.